Prezentujemy państwu sześć artykułów powstałych przy okazji organizowanego przez fundację Ludzie-Innowacje-Design konkursu projektowego Arting.

Zbigniew Michniowski – Innowacyjność – priorytet polityki gospodarczej Unii Europejskiej

Przez 12 lat był zastępca Prezydenta Miasta Bielska-Białej. Obecnie pełni funkcję Pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. Zrównoważonego Rozwoju. Od wielu lat jest członkiem zarządu europejskiego stowarzyszenia „Energy Cities” oraz prezesem  Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cites”.  Jako ekspert w temacie efektywności energetycznej miast  uczestniczy w pracach wielu komisji i zespołów zarówno regionalnych jak i krajowych takich jak np. Regionalna Rada ds. Energii. Zbigniew Michniowski występuje jako prelegent na wielu konferencjach i kongresach zarówno krajowych jak i zagranicznych.

dr Anna Szwaja – W stronę zdrowego rozsądku

Absolwentka Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Dyplom pod kierunkiem prof. Adama Gedliczki w 2004 roku. Od ukończenia studiów pracuje na macierzystym Wydziale w Pracowni Projektowania Alternatywnego. W latach 2008–2010 wykładała podstawy ergonomii w krakowskiej i katowickiej ASP. Zajmuje się projektowaniem graficznym wykonując materiały wizerunkowe i promocyjne promocyjne dla firm, m.in. dla: Vatra SA (wraz z Jakubem Gołębiewskim), gdzie zaprojektowała również rodzinę pomp ciepła. Projektuje i składa książki, albumy, katalogi oraz broszury. Dwukrotnie wyróżniona Stypendium Artystycznym Ministra Kultury (1997 i 2003). Jest również laureatką nagród i wyróżnień w konkursach projektowych 2d i 3d.

Prof. dr hab. Marek Adamczewski – Projektant, humanista

Ur.1949 r. w Łodzi, mieszka w Gdańsku, zajmuje się projektowaniem produktu, design management i dydaktyką. Blisko 300 wdrożonych do produkcji projektów, głównie kompleksowych opracowań wzorniczych. Projekty powstają zwykle w interdyscyplinarnych zespołach, kierowanych przez niego – od 2003 w pracowni projektowej maradDesign. Kurator i projektant wielu wystaw, członek jury wielu konkursów wzorniczych. Designer Roku 2006 (tytuł przyznany multidyscyplinarnemu zespołowi przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie). Kierownik Katedry i Pracowni Projektowania Produktu ASP w Gdańsku, wykładowca Studiów Podyplomowych Total Design Management (IWP/Szkoła Biznesu PW w Warszawie).

Prof. dr hab. Jerzy Ginalski – Znaczenie ekologicznych kryteriów designu

Profesor w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Jako emerytowany profesor zwyczajny Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie nadal prowadzi zajęcia projektowe i kieruje studiami niestacjonarnymi na krakowskiej uczelni. Korzystając z doświadczeń 15 lat praktyki konstruktora (aparatura laboratoryjna i pomiarowa) i 40 lat praktyki w projektowaniu wzornictwa (aparatura, nadwozia autobusów i samochodów) oraz 5-letniej współpracy z Metropolitan University i  National College of Art and Design w Dublinie jest od początku lat 90-tych pionierem design managementu w kształceniu polskich projektantów. Współautor książek „Rozwój nowego produktu” i ” Design management i zarządzanie wzornictwem oraz autor wielu publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych. Autor patentów i wzorów.

dr Magda Kochanowska – Szukanie równowagi

Z wykształcenia jest projektantem, a także autorką licznych publikacji dotyczących wzornictwa w pismach specjalistycznych i popularnych. Od 2005 roku pracuje jako wykładowca w Katedrze Teorii i Historii Designu na Wydziale Wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pieknych w Warszawie (doktorat obroniła w 2010 roku), gdzie prowadzi zajęcia na poziomie studiów licencjackich i magisterskich. Zajmuje się metodologiami projektowymi, krytyką i teorią designu. Od 2005 roku współpracuje z kwartalnikiem projektowym 2+3D. Realizuje polskie i międzynarodowe projekty wystawiennicze w kraju i zagranicą. Zasiada w jury konkursów projektowych. Od wielu lat łączy światy sztuki, dizajnu i biznesu. W latach 2004-2011 była członkiem zarządu, a następnie prezesem Fundacji Sztuki Polskiej ING. W latach 2011-12 wykładała na Universidad Europea de Madrid. Od 2013 roku pracuje jako niezależny konsultant. Pomaga firmom nawiązywać i rozwijać współpracę z projektantami. Jest członkiem Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych należącego do międzynarodowej organizacji projektantów BEDA.

prof. dr hab. Katarzyna Laskowska prof. ndzw. UAP

Działa w obszarach nieustannie oddziałujących na siebie i uzupełniających się. Bada rzeczywistość na kilka sposobów. Wymierny, wyliczony, wymodelowany w realnej skali – obiekty, meble, wnętrza, scenografie wystawiennicze. Oparty na refleksji, zapisany analogowo lub cyfrowo – koncept projektu społecznego, reportaż, fotografia, tekst, konspekty wystaw. Buduje relacje między środowiskami biznesowymi, naukowymi i projektowo-artystycznymi, które skutkują projektami edukacyjnymi, nową marką czy interdyscyplinarną grupą współpracy.

Kształci w zakresie projektowania od 1995 roku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, profesor wizytujący ITESM-CCM, Meksyk Miasto 2004. Prowadzi warsztaty projektowe m inn w Zamku Ujazdowskim w Warszawie 1997, w Design Zentrum Thuringen w Weimarze 1999, międzynarodowe warsztaty projektowe dla studentów ITESM z Meksyku i ASP 2004 w Poznaniu, LES LIEUX COMMUNS z Instytut Regional d’ Art Visuel z Fort de France 2007 w Poznaniu, w Uniwersytecie Centro disenio-cine-television w Meksyku 2006, 2009.

Studiowała Historię Sztuki na Sorbonie i Architekturę i Wzornictwo na ASP w Poznaniu, gdzie obecnie jako Profesor prowadzi Pracownię Projektową realizując program współpracy z przemysłem (PE-P).

 

Comments are closed.