Można już oglądać finalistów szóstej edycji konkursu „Cradle to Cradle” organizowanego przez Cradle to Cradle Products Innovation Institute przy współpracy z firmą Autodesk i fundacją Arconic. Projektanci biorący udział

Założeniem konkursu było zaprojektowanie produktów zgodnych z idęą Circular Economy.  Ponad 600 projektantów z 30 krajów przysłało ponad 550 propozycji. Jury przyznało nagrody w czterech kategoriach. Best Overall Project, Best Use of Cradle to Cradle Certified Materials, Best Use of Aluminum and Best Use of Autodesk Fusion 360.

Best Overall Project: VOLTA

by Koraldo Kajanaku, Interaction Designer – San Francisco

Volta to bateria którą można naładować umieszczając ją w kąpieli wodnej z solą i octem. Bateria nie posiada toksycznych substancji i może być kompostowana i recyclingowana. Jednym z materiałów jest Ingeo Biopolymer certyfikowany przez Cradle to Cradle.

Best Use of Cradle to Cradle Certified Materials: House 4 House

by Agnieszka Filipowicz, Ania Pieranska & Otis Sloan Brittain, AUGA Studio – Copenhagen

Misja marki House 4 House to edukacja dzieci zrównoważonego rozwoju poprzez zabawę. AUGA Studio zainspirowana różnorodnością sposobów budowania na świecie ich zestawy do zabawy wykorzystują rozpuszczalną zaprawę na bazie skrobi wraz z materiałami certyfikowanymi przez Cradle to Cradle, w tym Accoya® Wood, Alcoa Aluminium, Nispen Corrugated Packaging i Porotherm Bricks. Każdy zestaw zawiera miniaturowe materiały budowlane, postacie, meble, oraz przewodniki dzięki którym każde dziecko może zostać budowniczym swojej małej konstrukcji. Gdy nadchodzi odpowiedni moment zaprawa na bazie skrobi jest po prostu zmywana a miniaturowe materiały budowlane mogą być użyte ponownie.

Projektanci House 4 House nawiązali współpracę z organizacją charytatywną działającą na zasadzie mikro finansowania. Zysk ze sprzedanego każdego zestawu jest inwestowany w prawdziwe konstrukcje. Dzięki platformie House 4 House’s ‘Care’ncy każde dziecko może zalogować się na stronie i zainwestować pieniądze w mikro projekty realizowane na świecie i poczytać o ludziach którzy za nimi stoją.

Best Use of Aluminum: TO Stool

by Robert Shudra, Industrial Design Student, Carleton University – Ottowa, Canada

Inspiracją do powstania TO Stool było zwrócenie uwagi na problem odzieży. Projektanci chcieli zwrócić większą uwagę na odpowiednie traktowanie odzieży która musi opuścić szafy na całym świecie.  Pod każdym siedziskiem znajduje się torba która po zapełnieniu jej nie chcianą odzieżą pozwoli w szybki sposób przenieść rzeczy do miejsca gdzie odzież jest poddawana recyclingowi.  Gdy życie stołeczka zbliża się ku końcowi jego aluminiowa rama może zostać rozłożona, natomiast certyfikowana  drewniana podstawa oraz usuwalna torba mogą zostać ponownie użyte lub kompostowane.

TO Stool dzięki innowacyjnej aluminiowej konstrukcji wysyłany jest złożony co ogranicza koszty wysyłki, energii i materiałów użytych do pakowania.

Best Use of Autodesk Fusion 360: Bench32

by Ralf Schneider, Assistant Professor, Industrial & Interaction Design, Syracuse University – New York

Projektanci Bench32 zainspirowani maksymalną redukcją wagi jaka obowiązuje podczas konstruowania samolotów zaprojektowali strukturę która składa się z 32 drewnianych prętów które łączy 80 metalowych części. Ten projekt został doceniony za nienaganne wykorzystanie możliwości symulacji programu Fusion 360 podczas całego procesu projektowego.

Pozostałe projekty mogą państwo obejrzeć na stronie projektu.

Źródło

Core77

Comments are closed.