Festiwal przełomowych innowacji (Disruptive Innovation Festival) jest wydarzeniem podczas którego zadawane jest pytanie: Co jeśli moglibyśmy przeprojektować wszystko od nowa.

Festiwal jest wydarzeniem które odbywa się praktycznie wyłącznie online. DIF ułatwia rozmowę pomiędzy projektantami, naukowcami, startupami, ekonomistami i innowatorami. Festiwal trwa trzy tygodnie i jest darmowy dla globalnej społeczności która może wnosić wkład oraz przeglądać tematy.

Festiwal organizowany jest przez fundację Ellen Macarthur której misją jest przyśpieszenie przejścia w stronę tak zwanej „Circular Economy” – Ekonomii bez strat.

Wyobraźmy sobie system, w którym materiały wykorzystywane są ponownie w nieskończoność. Organizatorzy zadali sobie trud przygotowania trzech 15 minutowych filmów dokumentalnych traktujących o tym jak wyobrażają sobie ekonomię bez strat. W filmach znajduje się trochę historii świata, trochę teraźniejszości, oraz wizje przyszłości.

Martin Stuchtey omawia w jaki sposób obecna gospodarka przechodzi poważną przemianę i odpowiada na pytanie
czym jest dobra zmiana. Walter Stahel, znany z książki „The Performance Economy” przedstawia swój pomysł na innowacje w zakresie modelu biznesowego który powstał z jego doświadczeń powstałych w przeciągu kilkudziesięciu lat pracy w gospodarce o modelu zamkniętym. Na koniec Ken Webster z fundacji MacArthur’a omawia, w jaki sposób jego wizja gospodarki czerpie inspirację z żywych systemów, obejmując złożoność, różnorodność i uznając znaczenie dobrego przepływu energii, informacji, materiałów oraz bogactwa. Ken zadaje pytanie. Czy moglibyśmy się czuć komfortowo z systemem ekonomicznym na który moglibyśmy wpływać a nie go kontrolować.

1. A Good Disruption

2. The Performance Economy

3. Flow of Wealth or a Wealth of Flows?

 

Źródła:

https://www.thinkdif.co/news/explore-the-difs-circular-economy-video-series

https://www.ellenmacarthurfoundation.org/circular-economy

Comments are closed.