Daan Roosegaarde wezwał projektantów, aby nie koncentrowali swojej uwagi na projektowaniu rzeczy luksusowych, a swoją uwagę skupili na problemach, z którymi musi się zmierzyć nasza planeta – jak na przykład zanieczyszczenie powietrza i wody.

W wywiadzie jakiego udzielił portalowi Dezeen, który jest częścią projektu o nazwie Dobry Projekt dla Złego Świata,  duński projektant powiedział, że ludzkość potrzebuje nowych pomysłów, które przyśpieszą opuszczenie destruktywnego myślenia w przeszłości.

„Dla mnie projektowanie nie polega na tworzeniu kolejnego krzesła czy lampy. Dobry projekt, dobre dobro luksusowe to nie torba od Louis Vuitton czy Ferrari. W dobrym projekcie chodzi o czyste powietrze i czystą energię.”

Roosegaarde powiedział również, że projektanci nie powinni czekać, aż korporacje czy politycy zwrócą cię do nich z prośbą o pomoc w rozwiązaniu dużych problemów. Zamiast tego powinni się skupić na źródłach problemów i rozwiązywać je niewielkimi krokami.

„Nie czekaj na pozwolenie. Zacznij pracować, zacznij działać. To jest to, czego świat potrzebuje tu i teraz. Chodzi o wielkie wyzwania, projekty, propozycje. Chodzi o to, by pokazywały piękno świata.

Roosengaarde stara się rozwiązać problem zanieczyszczenia w miastach przy pomocy Smog Free Tower, którą zainstalował w kilku miastach na świecie – w tym w krakowskim parku Jordana.

Projekt ujrzał światło dzienne po raz pierwszy cztery lata temu jako kampania crowdfundingowa.

„Nikt cztery lata temu nie zapytał mnie, czy mogę zrobić największy odkurzacz powietrza na świecie” – powiedział Roseenbaarde. Wystartowaliśmy z projektem sami na platformie kickstarter. Wystartowaliśmy my, media podłapały temat i nagle rządzący zaczęli się budzić.”

Ciekawym dodatkiem do projektu jest tak zwany Smog Free Ring – pierścionek, w którym zamknięty został węgiel odzyskany ze Smog Free Tower.

„To jest smog z miasta Beijing. Trzymam w ręku czarne cząsteczki węgla, które stanowią 42 procent zanieczyszczeń wyłapanych przez wieżę Smog Free Tower. Czy znajdujesz się na Oxford Street w Londynie, czy też w Pekinie, twoje płuca w sposób pasywny przyjmują równowartość 17 papierosów. To nie jest dobry świat, jaki sobie wyobrażaliśmy.”

Każdy pierścień zawiera skompresowany węgiel – pierwiastek, który tworzy diamenty – reprezentujący tysiąc metrów kwadratowych zanieczyszczonego powietrza. Co fajne – mamy pary, które kupują takie pierścienie na swój ślub.

Roseegaarde powiedział również, że potrzebne są radykalne pomysły, które pomogą w zmianie postaw na całym świecie. „W rozrachunku ekonomicznym stało się jasne, że dotychczasowy system nie daje sobie rady z zanieczyszczeniami powietrza. Obecnie miasta stały się maszynami, które nas zabijają.”

„Projektanci byli nieświadomie współwinni tworzeniu problemów z jakimi boryka się świat. Jakimś sposobem sytuacja w jakiej się znaleźliśmy, to zły projekt, to nie świadomy projekt. Zaprojektujmy naszą drogę wyjścia z tej sytuacji ” powiedział.

Nie wiem tylko dlaczego zamiast budować kolejnej konstrukcji której wydajność nie jest imponująca nie posadzić więcej drzew.

 

Comments are closed.