Jeśli wierzyć słowom kuratorki wystawy Change the System Pani Annemartine van Kesteren, obecnie, projektanci pracują więcej niż kiedykolwiek nad projektami z tak zwanym sumieniem społecznym i środowiskowym. Przedstawiamy państwu siedmiu projektantów, którzy mieli przyjemność zaprezentować swoje wizje w muzeum w Rotterdamie. Wystawa zawiera ponad 50 przykładów projektów które próbują złamać status quo – od redukcji gazów cieplarnianych po zapobieganie propagandzie politycznej.

Pani kurator uważa że, sam proces projektowania nie uległ wielkiej zmianie, ale sami projektanci zaczęli więcej myśleć o impakcie jakie będą miały ich produkty na środowisko i na społeczeństwo.

Na wystawie Change the System pojawiło się wiele projektów. Od przyziemnych takich jak meble i ubrania z plastiku pochodzącego z recyclingu. Po bardziej futurystyczne wizje takie jak zmniejszanie ludzi. Obecnie, projektanci wychodzą zarówno z ideami na nowy system, jak również z innowacyjnymi pomysłami na produkty.

„Jedną z rzeczy, które zrozumiałam podczas tworzenia tej wystawy, jest to, że nie ma nic tak solidnego i niezmiennego jak system „- wyjaśniła.

„Wielu projektantów uważa, że sam system się nie zmieni, dlatego potrzebujemy tych małych kroków. Zaczynają oni z kompletnie nowym podejściem do projektowania. Ludzie których tu widzicie to „twórcy zmian”. to ludzie pokornie lecz wpływowi.” – dodaje

Dave Hakkens

Jego projekt dyplomowy w Design Academy Eindhoven w 2013 roku, to maszyna do recyclingu plastiku. Wszystkie plany konstrukcyjne udostępnił na swojej stronie internetowej. W przeciągu 4 lat jego projekt zaadaptowało ponad 200 projektantów na świecie. Na wystawie można zobaczyć kilka projektów które powstały dzięki jego inicjatywie.

Dirk Vander Kooji

Podobnie jak Hakkens, Duński projektant Dirk Vander Kooji pracuje z plastikiem z recyclingu. Zaprojektował i zbudował robota który przemienia śmieciowe materiały w różne użyteczne produkty.

Od siebie dodam, że brakuje mi wizualnego pokazu jak jego maszyna funkcjonuje. W internecie nie mogłem znaleźć żadnych demonstracji ani filmów ukazujących proces produkcyjny.

Eric Klarenbeek

Klarenbeek eksperymentuje z różnymi materiałami których można używać w procesie druku 3D. W przeszłości pracował nad z grzybnią, którą, jak twierdził, „można wykorzystać do budowy domów”. Połączył siły z Maarthe Dros, aby zbadać potencjał alg. Podczas wystawy para projektantów wychodowała bioplastik z alg. Pracują również nad projektem w którym przy pomocy technologii druku 3D tworzą rzeczy użyteczne z bioplastiku pod nazwą 3D Bakery. Na poniższym filmie możecie zobaczyć skrawek ich biolaboratorium.

Arne Hendriks

Jednym z najbardziej nietypowych czy nadzwyczajnych projektów na wystawie był projekt o nazwie The Incredible Shrinking Man. Polega on na zmniejszeniu ludzkiej populacji do wysokości 50 centymetrów, jako sposób na zmniejszenie volumenu surowców naturalnych jakie są przez nią konsumowane. Hendriks pracował nad swoją wizją przez ostatnie cztery lata. Założył własne studiu projektowe na wystawie gdzie kontynuował swoje badania nad rentownością pomysłu.

Christien Meindertsma

To co widzicie powyżej, to nic innego jak stos kłębków z 1,000 wełnianych swetrów. Po raz pierwszy projektantka zaprezentowała swoją pracę w Londyńskim muzeum designu. Na wystawie Change the System poszła ze swoim pomysłem o krok dalej.

Aby podważyć przekonanie, że materiały z recyklingu nie mogą być luksusowe, Pani Donegal pracując z recykling’owym tweedem stworzyła nową tkaninę i wykorzystała ją jako tapicerkę.

„To piękne, jak przekształciła odpady w coś klasycznego” – powiedziała Van Kesteren.

Ruben Pater

Podczas wyborów w Holandii w roku 2017 projektant i naukowiec Ruben Pater zaprojektował stronę internetową, mającą na celu ujawnienie, w jaki sposób partie polityczne wykorzystują fałszywą propagandę do własnych celów.

Projekt Petera pod nazwą Stemmingmakerij miał na celu uczynienie polityki bardziej przejrzystej, co miało pomóc wyborcom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji. W formie wykresów na linii czasu pokazał on suche dane statystyczne dotykając takich problemów społecznych jak bezrobocie, liczba zabójstw, emisja dwutlenku węgla, energia, wydatki na kulturę czy islam.

Artykuł powstał na podstawie artykułu opublikowanego w magazynie dazeen

Opracował Mateusz Graś

Comments are closed.